Şanlıurfa

Gerçeği efsanelerle iç içe geçen, gözün gördüğünü gönlün tasdikiyle görkemine görkem katan şehirler ayrı bir güzeldir. İşte Şanlıurfa tam da böyle bir şehir! Doğu’nun söylenceleriyle, yüzyıllardan süzülmüş ezgileriyle, kendisine kulak verip dinleyenlerin içini titretir.

Şanlıurfa, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde İpekyolu güzergâhındaki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Tarihi gelişim sürecinde, üzerinde birçok bağımsız devlet ve beylik kurulmuş, birçok uygarlığa beşiklik etmiştir. Tarımın ilk olarak yapıldığı, ilk üniversitenin kurulduğu, üç semavi dinin yeşermesine ev sahipliği yapan ‘ateşin Hz. İbrahim’i yakmadığı’, farklı kültür unsurlarının bir arada yaşadığı ve misafirperver insanların harmanladığı kadim bir şehirdir. Şanlıurfa tarihi, Balıklıgöl’de, Nevali Çori’de, Göbeklitepe’de ve bugüne kadar il genelinde yapılan arkeolojik kazıdan, elde edilen bulgulara göre, günümüzden 11.600 yıl öncesine kadar gitmektedir. Balıklıgöl çevresinde yapılan kazı çalışmalarında günümüzden 11.600 yıl öncesine ait insan boyutunda olan dünyanın en eski heykeli bulunmuştur.

Göbeklitepe’nin keşfiyle, tarihi M.Ö. 12000’e kadar uzanan Şanlıurfa topraklarında, hüküm sürmüş Sümer, Babil, Hitit, Asur, Pers, Antik Yunan, Roma, Bizans ve Arap gibi birçok uygarlığın geride bıraktığı kültürel miras hâlâ hayranlık uyandırıyor. Şanlıurfa’nın tarihi gibi günümüz yaşantısı da çok kültürlü ve renkli. Farklı kültürlere ait insanların, günümüzde özgün gelenek ve göreneklerine bağlı kalarak uyum içinde sergiledikleri birliktelik kenti gezerken bile hissediliyor. Kentin sizi şaşırtacak çok kültürlülüğü, mutfağında da önemli bir rol oynuyor. Şanlıurfa mutfağının yöresel lezzetlerinin tadına varmadan bu topraklardan ayrılmayın.


Kaynak  : Türk Hava Yolları, Skylife ( https://www.skylife.com/tr/2018-06/efsaneler-sehri-sanliurfa ), Göbeklitepe Müzesi ( http://www.zeropointintime.com/ )